' name='keywords'/> Zarządzanie Środowiskiem: Zrównoważona gospodarka w Polsce i na świecie

poniedziałek, 14 marca 2011

Zrównoważona gospodarka w Polsce i na świecie


Ludzkość konsumuje dziś więcej zasobów naturalnych niż przyroda jest w stanie odnowić.
Lasy wycinane są szybciej niż mogą wyrosnąć nowe, gleby zamieniają się w pustynie, wysychają rzeki, a poziom wody w wielu zbiornikach podziemnych opada. W 2003 r. poziom konsumpcji na świecie przekraczał możliwości planety o 25% i nic jak dotąd nie wskazuje na to, aby ten poziom miał się zmniejszyć. Zgodnie ze wskaźnikiem 2.0 (Ecological Footprint 2.0) ślad ekologiczny możliwości środowiska w Polsce wynoszą 9,18 globalnych hektarów na osobę. Tymczasem ślad ekologiczny przeciętnego mieszkańca Polski wynosi 34,31 ha (największą jego część stanowią emisje CO2).

Oznacza, że przekraczamy możliwości naszego środowiska o ponad 373%. Do tego trzeba doliczyć jeszcze import spoza granic Polski - w samym tylko 2007 r. sprowadzono do Polski dobra o łącznej wartości ponad 456 miliardów zł. W ubiegłym roku do Polski sprowadzano towary nie tylko z rejonów, gdzie niszczone jest środowisko, lecz także z państw, w których łamane są prawa człowieka: z Chin, Sudanu, Zimbabwe, Wybrzeża Kości Słoniowej, Korei Północnej, Demokratycznej Republiki Kongo i z Birmy.

Na Ziemi żyje dziś ponad 6,5 miliarda ludzi, a według szacunków ONZ w 2050 r. będzie to ok. 9,1 miliarda, z czego większość nowych mieszkańców naszej planety urodzi się w krajach rozwijających. Wzrost liczby ludności jest tak szybki, że według ONZ już w 2020 r. będzie na świecie ponad 7,6 miliarda konsumentów. Wszyscy oni będą chcieli skorzystać z kurczących się zasobów wody, ziemi i lasów. Zmiany klimatu spowodowane działalnością człowieka mogą przyczynić się do jeszcze większych problemów z dostępem do wody niż ma to miejsce obecnie i mniejszej ilości żywności na świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz