' name='keywords'/> Zarządzanie Środowiskiem: Model gospodarczy i system finansowy Polski

poniedziałek, 14 marca 2011

Model gospodarczy i system finansowy Polski

Model gospodarczy, który mamy dziś w Polsce, ma na celu stworzenie możliwości zdobycia majątku dla przedsiębiorczych osób, które dążąc do realizacji swoich materialnych marzeń, mają zapewnić miejsca pracy i dobrobyt dla pozostałej części społeczeństwa. Celem polityki gospodarczej Polski jest jak najszybszy wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB), czyli łącznej wartości wytworzonych w Polsce dóbr i usług końcowych. Firmy starają się cały czas rozwijać, czyli zdobywać nowe rynki, realizować nowe inwestycje i sprzedawać jak najwięcej swoich produktów, zachęcając klientów do jak największej konsumpcji. Spółki, które mają swoje akcje na giełdzie nie mogą przestać rosnąć, muszą cały czas wykazywać wzrost w swoich sprawozdaniach finansowych, bo inaczej ich akcje stracą na wartości.

Polska gospodarka jest dziś uzależniona od nadmiernej konsumpcji i zmniejszenie się jej poziomu będzie oznaczało kryzys gospodarczy i utratę miejsc pracy. Ponadto nasza gospodarka jest całkowicie uzależniona od dostaw ropy, która umożliwia transport żywności, nawozów, ubrań i wszystkich innych dóbr, które znajdując się na półkach w sklepach, a jej zasoby są ograniczone i jak wskazuje dr Robert Hirsch produkcja ropy zmniejsza się dziś w 33 z 48 krajów, które mają jej największe złoża.
Ten model gospodarczy określany jest jako gospodarka samo unicestwiająca się, albowiem dąży do zniszczenia zasobów naturalnych, od których zależy jej funkcjonowanie. W przeszłości dokonali już tego Sumerowie, Majowie i mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej.

Ważne jest także, by rozumieć, że nasz system finansowy, w którym pieniądze są pożyczane na procent, sprawia, że wzrost gospodarczy i nowe pożyczki są niezbędne, aby stworzyć pieniądze, które pozwolą spłacić oprocentowanie wcześniejszych pożyczek (jeżeli pożyczę z banku 100 zł na 5%, mogę oddać w przyszłości 100 zł, ale skąd będzie pochodzić pozostałe 5zł?). Podstawą tego systemu jest założenie, że możliwy jest nieustanny wzrost gospodarczy - więcej wyprodukowanych samochodów, więcej wybudowanych domów, więcej sprzedanych pomarańczy, co pozwala na ciągłe tworzenie nowych pieniędzy przez banki i spłacanie pożyczek wraz z odsetkami. Jednak przy ograniczonej ilości zasobów, jakimi dysponujemy na Ziemi i przy dalszym wzroście liczby ludności, która i tak już zasiedla niemal każdy skrawek naszej planety, jest to w dłuższej perspektywie po prostu niewykonalne. Możemy jednak zaprojektować gospodarkę w taki sposób, aby jej celem było dobre życie, a przy tym zachować równość społeczną, bioróżnorodność i dostatek zasobów naturalnych.
Podstawą takiej gospodarki są małe, lokalne firmy i samowystarczalne gospodarstwa. Dlaczego małe i lokalne? Rzecz w tym, aby dzielić się rynkiem i zapewnić źródło utrzymania dla maksymalnie dużej liczby osób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz