' name='keywords'/> Zarządzanie Środowiskiem: Czysta energia, małe zużycie

poniedziałek, 14 marca 2011

Czysta energia, małe zużycie

Odnawialne źródła energii pozwalają na uniezależnienie się od dostaw gazu, uranu i ropy sprowadzanych z zagranicy, ich zasoby nie ulegają wyczerpaniu i nie przyczyniają się do powiększania efektu cieplarnianego. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla ma dziś istotne znaczenie, albowiem według prognoz IPCC (Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu) średnia temperatura na naszej planecie może się podnieść nawet o 6,4°C do 2100 r., jeżeli emisje gazów cieplarnianych będą nadal rosły. Wzrost temperatury o zaledwie 2°C może spowodować, że 20-30% gatunków żyjących na Ziemi, będzie zagrożonych wyginięciem.

Wzrost temperatury powyżej 2°C może oznaczać, że dla 1-2 miliarda osób więcej będzie miało problem z dostępem do wody pitnej, dla milionów ludzi będzie brakować żywności, wyginie większość raf koralowych i może zostać zapoczątkowane wysychanie lasów Amazonii. Wzrost temperatury powoduje także zwiększanie się objętości wody w morzach i oceanach (zjawisko
rozszerzalności cieplnej) oraz napływ wody z topniejących lodowców. Podniesienie się poziomu morza zaledwie o 1 metr zaleje tereny, na których mieszka blisko 145 milionów ludzi (w tym także w Polsce) i spowoduje straty wysokości ok. 944 miliardów dolarów.

Badania przeprowadzone w Indiach pokazały, że o ile wzrost temperatury o 1°C nie miał znaczącego wpływu na uprawy pszenicy, to już wzrost temperatury o 2°C spowodował mniejsze plony o 8 – 38%, w zależności od miejsca (z uwzględnieniem pozytywnego wpływu CO2 na
fotosyntezę).

Na sezon 2008 r. przewidywano w Indiach rekordowe zbiory pszenicy wysokości 76,8 milionów ton, wzrost średniej temperatury może jednak sprawić, że plony pszenicy spadną w Indiach poniżej 60 milionów ton w 2070 r.. Według prognoz ONZ zaludnienie w Indiach do 2050 r. ma wzrosnąć o 500 milionów osób, do 1,6 miliarda. Według danych organizacji
UNICEF obecnie ok. 57 milionów dzieci poniżej 5 roku życia w Indiach jest niedożywionych. Rocznie rodzi się tam ok. 8 milionów dzieci, które ważą mniej niż 2,5 kg.

Zmiany klimatu już dziś mają swoje odzwierciedlenie w przyrodzie. W Ameryce Północnej zmieniły się szlaki wędrówek karibu i zasięg występowania niektórych ptaków wędrownych. Lisy polarne przemieszczają się coraz dalej na północ, a na ich dawnych terenach pojawiają się lisy rude.
W Afryce zmiany klimatu i związane z nimi mniejsze opady, zagrażają siedliskom słoni i nosorożców.
Topnienie lodu morskiego zagraża przetrwaniu nie tylko niedźwiedzi polarnych w Arktyce, lecz także pingwinów Adeli gniazdujących na Antarktydzie, albowiem powoduje ono zmniejszenie się liczebności alg w wodzie, którymi żywi się kryl, będący z kolei podstawą diety tego gatunku pingwinów . Badania na Antarktydzie pokazały także, że na skutek mniejszej ilości krylu, w ciągu jednej ciepłej zimy, populacja pingwinów cesarskich zmniejszyła się w rejonie badań o 50%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz